Kompendium wiedzy o botoxie – krótki poradnik

 

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, kiedy na twarzy zauważane są pierwsze efekty starzenia się organizmu. Mowa tu oczywiście o zmarszczkach, których pierwotny zarys może uwidocznić się jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Na szczęście obecna medycyna oddaje nam do dyspozycji szeroki zakres skutecznych rozwiązań, dzięki którym proces pogłębiania się zmarszczek można skutecznie opóźnić. Od wielu lat najpopularniejszym zabiegiem wygładzającym zmarszczki jest botox. Czym jest? Jak przebiega zabieg z jego użyciem? Czy jest bezpieczny? Na te oraz wiele innych najczęściej zadawanych pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule!

 

 

Botox – czym jest?

 

Popularny botox to inaczej toksyna botulinowa produkowana przez szczepy bakterii jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Wynaleziono ją dla celów stricte medycznych. Przy użyciu botoxu leczono bowiem takie dolegliwości jak nawracające kurcze mięśni, napadowe bóle głowy, migreny, zeza czy kurcze powiek. Obecnie jednak substancja ta zyskuje coraz szersze zastosowanie w medycynie estetycznej. Już kilka dekad temu zauważono bowiem, że toksyna wykazuje wysoką zdolność do zaburzania komunikacji na poziomie nerw-mięsień. W efekcie jej wstrzyknięcia dochodzi do czasowego paraliżu określonego obszaru ciała. Pod wpływem botoksu twarz staje się:

 

 • wygładzona
 • i uelastyczniona

 

 

 

Kto przeprowadza zabieg wstrzykiwania botoxu?

 

Zabieg botoxu w swojej ofercie posiadają wyspecjalizowane gabinety medycyny estetycznej jak np. tu – więcej , gdzie Wasze oczekiwania zostaną spełnione. Lekarze alarmują i ostrzegają, aby nie poddawać się podobnym zabiegom w gabinetach kosmetycznych. Kosmetyczki bowiem nie są uprawnione do wstrzykiwania botoxu. Jest to zabieg nieinwazyjny, ale wymagający dużej wiedzy oraz doświadczenia.

 

Jak przygotować się do wstrzyknięcia botoxu?

 

Przed zabiegiem należy odbyć konsultację medyczną, podczas której na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz określi czy istnieją przeciwwskazania i wskazania do przeprowadzenia zabiegu.

 

 

Najczęstsze przeciwwskazania, które nie pozwalają na przystąpienie do ostrzykiwania to:

 

 • ciąża i okres karmienia piersią

 • aktywne opryszczki i zmiany nowotworowe

 • zaburzenia krzepliwości krwi

 • niektóre choroby neurologiczne

 • stosowanie niektórych leków

 • nieustabilizowana cukrzyca

 • choroby sercowo-naczyniowe.

 

 

 

Bardzo ważne jest, aby podczas konsultacji nie ukrywać żadnych chorób przewlekłych, ponieważ może to skutkować bezpośrednim zagrożeniem zdrowia a nawet życia po wstrzyknięciu toksyny. Na pewno zostaniecie zapytani o:

 

 • przyjmowane leki,
 • zdiagnozowane alergie
 • i ogólny stan zdrowia

 

Warto więc już wcześniej przygotować sobie odpowiedzi, aby móc szybciej przystąpić do właściwego zabiegu.

 

Przebieg zabiegu

 

Wstrzykiwanie botoxu trwa około piętnastu minut w zależności od wielkości ostrzykiwanego obszaru ciała. Do przeprowadzania zabiegu wykorzystuje się bardzo cienką igłę, dzięki czemu ryzyko wystąpienia opuchlizny i innych skutków ubocznych jest maksymalnie zminimalizowane. Pacjenci nie wymagają żadnej rekonwalescencji. Tuż po zabiegu mogą powrócić do normalnego funkcjonowania. Nie wymagana jest również hospitalizacja. Pierwsze efekty zwykle widoczne są niemalże od razu. Utrzymują się przez kilka miesięcy – po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

 

Kiedy warto poddać się zabiegowi?

 

W dzisiejszych czasach wygląd jest bardzo ważny, dlatego już w momencie zauważenia pierwszych zmarszczek warto skutecznie je zwalczać. Skóra w kontakcie z toksyną botulinową staje się:

 

 1. gładka,
 2. jędrna
 3. i uelastyczniona